Používame naše súbory cookies a aj tretích strán, aby sme vám poskytli tie najlepšie služby a získali štatistiky o vašej návšteve. Ak pokračujete, súhlasíte s používaním súborov cookies.
Ako sa stať junior developer, alebo ako začať s programovaním
Junior developer alebo teda po slovensky "programátor vývojár - začiatočník" je prvým stupňom na kariérnom rebríčku programátorov. Vo firmách je to pozícia kde sa počíta s tým, že ide o menej skúsených programátorov, ktorí obvykle pracujú pod dohľadom skúsenejších v teame. Junior vývojár je začínajúca pozícia s najnižšími požiadavkami na množstvo skúsenosti s programovaním. Cieľom junior developera je pozícia senior developera - a to je už pozícia o ktorú je v dnešnom svete IT veľký záujem.
Medzi primárne povinnosti junior developera patrí písanie základného kódu, analýza technických požiadaviek, prípadne oprava chýb alebo chybových hlásení, či zbieranie spätnej väzby od užívatelov. Ak si myslíš, že by ťa táto práca mohla baviť, tak čítaj ďalej.
Ako sa teda stať junior vývojárom?
Prvým krokom je mať záujem o túto prácu, keďže je to práca ako každá iná a ľahšie sa zvládne ak nás táto práca zaujíma a baví.
Druhým krokom je štúdium. Dnes je tých možnosti niekoľko. Asi najkomplexnejšie je štúdium na univerzite, no je aj časovo veľmi náročné a vyžaduje často aj zvládnutie predmetov, ktoré sa v praxi programátora využijú len okrajovo a ich zvládnutie je pritom náročné, tak túto možnosť odporúčame skôr čerstvým absolventom stredných škôl. Ďalšia možnosť je samoštúdium, ideálne ak je spojené s podporou skúseného programátora, ktorý vie vysvetliť a súčasne má dostatok času. S tým dostatkom času ale u skusených a úspešných programátorov býva ale problém a preto je tu aj tretia možnosť. A to absolvovať sériu školení - ideálne prezenčnou formou a v malej skupine účastníkov. Preto sme pre Vás pripravili balík takýchto školení, ktorý sa skladá z nasledovných modulov:
Základy algoritmizácie a programovania
Jazyk C#.NET - základy programovania
Jazyk SQL - základy (v prostredí MS SQL Server)
Tvorba desktopových aplikácii pre Windows Forms v C#.NET
ADO.NET - tvorba databázových aplikácií
Pričom každý z uvedených modulov je možné absolvovať aj samostatne, prípadne si z nich vyskladať vlastný mix ak už niektorá z tém je Vám dostatočne známa. Pre všetkých účastníkov týchto školení je na záver pripravený aj záverečný test na overenie získaných vedomosti a samozrejmosťou je certifikát k získaným vedomostiam. Viac o kompletnom balíku školení aj s možnosťou rezervácie úcastníckeho miesta môžete získať priamo na stránke:
Tretím krokom je získavanie praktických skúsenosti. Ideálnym priestorom na to sú väčšie spoločnosti, ktoré ponúkajú aj možnosť kariérneho rastu a podpory od skúsenejších kolegov. Ak sa rozhodnete pracovať v tejto oblasti samostatne, tak odporúčame začať s menšími projektami pre priateľov a postupne si budovať svoje portfólio, ktoré môžete časom ponúknuť aj ďalším zákazníkom mimo Vášho sociálneho okruhu.
Štvrtým krokom by malo byť budovanie svojho mena v odborných kruhoch. A tu je znova viacero možnosti od príspevkov na odborných fórach na rôznych weboch, či v skupinách na sociálnych sieťach ako je Facebook, či LinkedIn. Príležitosti ponúkajú aj osobné návštevy špecializovaných akcií v oblasti informačných technológií, kde sa stretávajú nielen experti z okruhu IT ale často tu je možné naraziť aj na potencionálnych klientov alebo partnerov a rovnako tieto akcie vyhľadávajú aj zástupcovia spoločnosti s ponukou zamestnania, či účasti na projektoch.
Posledným krokom, ktorý by mal prebiehať paralelne s predchádzajúcimi krokmi je vzdelávanie. Bez toho to v IT nejde, keďže tento smer napreduje asi najrýchlejšie zo všetkých možných zamestnaní. Odmenou za toto úsilie sú potom nadštandardné platové ohodnotenia, ktoré sú dlhodobo na popredných priečkach v národnom hospodárstve.
Komentáre
Diskusia je prázdna.